logo-samandehi

مشاوره خرید دستگاه تصفیه آب

2606713 0912 - 570 79 444 

566 157 66   -  628 157 66


0 کالا

درباره اسمز معکوس و خواص آن

اسمز معکوس تکنولوژی جدیدی است که آب را برای مصارف متعددی از جمله صنایع غذایی، تکنولوژی زیستی ، صنایع دارو سازی ، آب شیرین کن و آب شرب جهت مصارف شهری و شخصی ، تصفیه می نماید.

 

اساس کار این سیستم برعبور مولکولهای غیر یونی مثل آب از یک غشا ، با روزنه های بسیار ریز طراحی شده است. این غشاها به صورتی ساخته شده اند که مولکول های خنثی را به راحتی از خود عبور می دهند . به همین دلیل آب ورودی به سیستم که دارای املاح مختلف است به آب تقریبا خالص تبدیل می گردد. فرض کنید دو ظرف دارید یکی حاوی آب نمک ،  و دیگری حاوی آب خالص توسط یک لوله به یکدیگر متصل بوده و هر دو دارای ارتفاع مساوی آز آب و در یک سطح قرار داشته باشند. در سیستم اسمز معکوس ، جریان ورودی یا خوراک به دو جریان آب تصفیه شده و پساب غلیظ تبدیل می شود. جهت بر قراری تعادل در غلظت یون های سدیم و کلراید از ظرف آب نمک ، یون ها ی نمک به صورت نفوذ مولکولی به ظرف آب خالص انتقال یافته تا تعادل غلظت بین هر دو ظرف بر قرار گردد. اما اگر بین این دو ظرف و در مسیر جریان آب یک غشاء قرار گیرد که فقط اجازه دهد مولکول های آب آز آن عبور کنند ،یون های نمک اجازه عبور نخواهند داشت. لذا برای برقراری تعادل در غلظت ، آب خالص از ظرف آب نمک به آب خالص انتقال می یابد و این عمل تا انجا ادامه می یابد که افزایش ارتفاع حاصله در ظرف آب نمک فشار مضاعف ایجاد کرده و اجازه انتقال آب ازظرف آب نمک به ظرف آب خالص را ندهد این فشار را فشار اسمزی می گویند و طبق قانون Vant Hoff تابعی است از غلظت نمک در هر دو طرف غشا .

در سیستم اسمز معکوس غشاء و قطر سوراخ های آن دارد. همچنین غشاء به علت تماس مداوم با مواد شیمیایی افزوده شده به آب ،بایستی مقاوم بوده و با مواد بازدارنده و ضد رسوب و زیست کش ها واکنش ندهد. 

عوامل موثر در مقایسه غشاءها عبارتند از:

  • قطر سوراخ ها

  • ضخامت

  • مقاومت در مقابل مواد شیمیایی

  • قیمت 

  • افت فشار 

  • شرکت سازنده 

سعی می شود آب قبل از ورود به سیستم اسمز معکوس ، حتما تصفیه مقدماتی گردد. ولی با این حال لازم است پیش از انتخاب غشاء عملیات پایلوتی صورت پذیرد. به علت کیفیت بسیار عالی آّب خروجی از سیستم اسمز معکوس امروزه بیش تر صنایع از این روش ، به جای به کار گیری سیستم های تعویض یونی استفاده می کنند زیرا مبادله کننده های یونی به علت مصرف زیاد موتاد شیمیایی و رزین ، دارای هزینه راهبری و نگهداری زیادی می باشد . 

تاریخچه اسمز معکوس و نانوفیلتر

از اواخر سالهای 1950 تا 1960 استفاده از اسمز معکوس (RO) و اولترا فیلتراسیون (UF) به عنوان واحدهای عملیاتی گسترش یافت و دامنه کاربرد آن ها نیز به طور روز افزونی توسعه پیدا کرد. درابتدا از اسمز معکوس برای نمک زدایی ازآب دریا و آب شور استفاده می شد. افزایش تقاضای صنعتی جهت حفظ آب ، کاهش مصرف انرژی ، کنترل خوردگی و باز یافت مواد مفید از جریان های پساب ، سبب ایجاد کاربرد های جدید اقتصادی شدند. به علاوه ، پیشرفت دانش بیوتکنولوژی و داروسازی ، همگام با توسعه استفاده از ممبران ، سبب شد که روش استفاده از ممبران به عنوان مرحله مهمی در عملیات جدا سازی ، از جهت صرفه جویی در انرژی و جلوگیری از افت حرارتی محصولات ، به روش تقطیر ترجیح داده شود. 

تحقیقات علمی در مورد اصول ممبران را ، شرکت FILMTEC با ساخت ممبران FILMTECFT30 در سال 1963 پایه ریزی کرده است .

پس از آن محصولات جدیدی ارائه گردید و تولیدات موجود نیز به لحاظ توانایی شان در بهبود کیفیت آب تصفیه شده و قیمت تمام شده کمتر آب در حال ارتقا قرار دارند. به طور کلی ممبران RO  اکنون امکان درصد دفع نمک بالاتر را در فشارهای عملیاتی پایین تر و در نتیجه کاهش هزینه ها را فراهم می کنند . فن آوری ممبران های نانو فیلتر قدرت دفع انتخابی برخی از ترکیبات و موارد معین را در فشارهای عملیاتی به نسبت پایین فراهم می آورد .

 

فنون نمک زدایی و فرآیندهای فیلتر کردن 

 فن آوری ممبران های اسمز معکوس (RO) و نانو فیلتر FILMTEC از نظر کارآیی زیاد و مقرون به صرفه بودن فرآیند ، به عنوان انتخابی در دسترس و متداول شناخته شده است . سیستم های نمک زادیی RO و NF کوچک و بزرگ می توانند بیش ترین کارآیی را برای منابع آب دریا و آب لب شور داشته باشند. 

مشخصات آب های تولید شده با متداول ترین استاندارد های اجرایی کیفیت آب شرب مطابقت می کند. برای حذف ذرات کوچک و نمک های حل شده در آب از فیلتر ممبران با جریان متقاطع استفاده می شود .

 

چهار نوع فیلتر ممبران با جریان متقاطع وجود دارد :

  • میکرو فیلتراسیون (Microfiltration)

  • اولترافیلتراسیون (Ultrafiltration)

  • نانو فیلتراسیون(Nanofiltration)

  • اسمز معکوس (Reverse Osmosis)

 

اسمز معکوس(RO)

اسمز معکوس عالی ترین سطح از بین روش های فیلتراسیون موجود می باشد. ممبران RO  به عنوان یک مانع برای تمام نمک های محلول و مولکول های غیر آلی با وزن مولکولی تقریبی بیش از 100 عمل می کند . به عبارت دیگر فقط مولکول های آب به طور آزاد از میان ممبران عبور کرده و جریان خالصی را تولید می کنند . عملیات حذف نمک های حل شده به مقدار 95 تا 99 درصد انجام می پذیرد. 

چگونگی عملکرد اسمز معکوس

پدیده اسمز زمانی رخ می دهد که آب خالص موجود در محلول نمکی رقیق ، از میان ممبران به داخل محلول نمکی دیگری با غلظت بالاتر جریان پیدا کند. یک ممبران با غشا ، نیمه تراوا بین دو قسمت قرار می گیرد . نیمه تراوا یعنی این که ممبران برای برخی ذرات تراواست و برای برخی دیگر خیر ، فرض کنید که ممبران برای آب تراوا و برای نمک غیر تراوا باشد. بنابراین وقتی محلول نمک در یک طرف و آب خالص در طرف دیگر قرار می گیرد . ممبران به آب اجازه می دهد که به سمت دیگر تراوش پیدا کند. اما نمک نمی تواند از ممبران عبور کند. 

 

 

تگ ها: تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب , دستگاه تصفیه آب , ممبران , تعویض ممبران , اسمز معکوس
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی